Тържествено откриване на обновената сграда и реконструираната зала на Държавна опера – Русе ще се състои на 27 декември 2011 година, вторник, от 19 часа.

Очаква се лично министър-председателят Бойко Борисов да пререже лентата.

Реставрираната зала, изящно подредена с нови столове в ретро-облик, подходящ за историческото минало на русенския оперен театър, акустично подобрена, с реконструиран балкон, нови плоскости и тапети, покрили стените, ще посрещне с празничен концерт взискателната русенска публика.

Ще бъде представена в концертно изпълнение любимата по цял свят кантата „Кармина Бурана” от Карл Орф.

Солисти ще бъдат сопраното Мария Цветкова, баритонът, родствено и съдбовно свързан чрез прославените си родители с Русенската опера Венцеслав Анастасов и контратенорът от Румъния в ролята на печения лебед Владимир Катана – носител на втора награда на таз-годишния Шубертов конкурс в Русе. Оркестърът и хорът на Държавна опера – Русе ще бъдат под диригентството на Найден Тодоров.

Русенската опера е създадена през 1949 година като наследник на създадената през 1919 година Оперна Дружба. От началото на 50-те години се помещава в настоящата си сграда. Ремонтирана е през 80-те години на 20 век и настоящият ремонт бе крайно наложителен. Предстои ремонт на сцената и на сценичната техника. За да се осъществи ремонтът и обновяването на сградата и залата заслуги имат както държавата в лицето на Министерството на културата и министър Вежди Рашидов и Министерството на регионалното развитие и бившия министър Росен Плевнелиев, така и Община Русе в лицето на кмета на града Пламен Стоилов и депутатът от Партия ГЕРБ г-н Пламен Нунев. За отпускане на допълнителни средства през лятото лично се застъпи дори министър-председателят Бойко Борисов.

Русе отново се прояви като уникален град със своите граждани, изявили на практика идеята за гражданското общество. Неформално, представители на русенската общественост създадоха своя малка общност, която индивидуално или вкупом с ентусиазъм и загриженост наблюдаваше и контролираше протичането на ремонта. Могат да се подчертаят имената на арх. Венцислав Илиев - син на диригента-създател на Русенската опера, г- Емил Вичев, арх. Живка Бочуковска, г-н Силви Стамболиев и г-н Петър Данаилов.

Традиционализмът и грижовността на работещите в театъра са довели до съставянето на един от най-богатите оперни гардероби в страната – над пет хиляди костюма. Русенската опера е единственият оперен театър в страната с художествен архив, за съхранението на който вече над 30 години работи г-жа Маргарита Маринова. Именно затова художественото ръководство на театъра реши във фоайетата да има непрекъсната експозиция на костюми, фотографии и архивни материали, свързани с историята на Русенската опера. През следващите 2-3 месеца ще могат да бъдат видяни костюми и фотографии на звезди на Русенската опера от миналото – Пенка Маринова, Николай Здравков, Кирил Кръстев, Мария Венцеславова, Анастас Анастасов, Стефан Димитров, Стефка Евстатиева и др.

Трябва да знаем, че без изявените музиканти от миналото и настоящето, без публиката и гражданите на Русе, които традиционно се прекланят пред музиката, без загрижеността на държавата и без личната творческа съвест на работещите в Русенската опера и нейния симфоничен оркестър, днес тя не би била това, което е – най-успелият и най-интензивно работещият оперен театър както в страната, така и в чужбина – с над 400 хиляди зрителя и слушателя годишно в страните от Европейския съюз.

Коментари

коментари от Disqus