КОЛЕДЕН МИНИ-ФЕСТИВАЛ В РУСЕНСКАТА ОПЕРА

Държавна опера – Русе ще посрещне коледните празници, събирайки своята публика на два ораториални коледни концерта в Зала „Филхармония”

- Ораторията „Моление” от Найден Андреев – 21 декември, петък от 19 часа

- Ораторията „Коледа” от Константин Илиев – 23 декември, неделя от 19 часа

Репертоарната политика на ръководството на Русенската опера демонстрира смели решения с поставянето на тези две български произведения в такава непосредствена близост. Това е така, защото това са творби с коренно различни естетически измерения, натоварени с посланията на своите автори, които отстояват различни музикално-естетически позиции и ги насочват към публика с различни чувствени, емоционални и познавателни кръгозори.

„Коледа” на Константин Илиев – знаменитият български диригент и композитор, който бе един от създателите и на Русенската филхармония, и на Русенската опера – е произведение, писано за русенските музиканти. Ораторията е изпълнена е за първи път в средата на 80-те в Русе. Въпреки, че след това е изпълнявана и в чужбина - във Вроцлав на фестивала "Vratislavia cantans", дори е била записана в БНР – София, тя остава неизвестна и непозната. Причина за това е и неофициалното й преименуване под натиска на комунистическия идеологически страх от „Коледа” в „Коледари”, както остава във всички нототечни и фонотечни архиви. Тя има нетрадиционен изпълнителски състав – солисти тенор и бас, говорящ глас, смесен хор, ударни инструменти (7 изпълнители), арфа и два рояла.

„Коледа” бе преоткрита през 2010 година за коледния концерт на оркестъра на БНР под диригентството на Емил Табаков.Тогава бе изпълнена в София с почти изцяло русенски музиканти – Смесения хор "Проф. Васил Арнаудов" от Русе с диригент Драгомир Йосифов и солистите-русенци Даниел Острецов и Ивайло Джуров. В този състав, под диригентството на Драгомир Йосифов ще бъде изпълнена и в Русе.

Ако ораторията „Коледа” на Константин Илиев е творба, създадена в стила на авангардната музика преди промените от 1989-та и заради това, както и заради темата на творбата – раждането на Спасителя, е била прикрита и умишлено е бил замъглен блясъкът на музикалните й достойнства, то ораторията „Моление” от Найден Андреев има съвсем различна съдба.

Както споделя самият автор, музиката му е близка и разбираема за всички. По тази основна причина „Моление” е създадена на достъпен музикален език, което е присъщо за този композитор – автор на едни от най-обичаните шлагери в областта на популярната пузика. Все пак нейната съвременна музикална палитра е балансирана с вокална и оркестрова звучност, изградени върху мотиви от църковната музика. Композиторът Найден Андреев създава ораторията „Моление” върху канонични православно-християнски текстове и проповеди на съвременен български и на църковно-славянски език. Произведението има благородната цел да приобщи все повече вярващи към силата и правотата на Православието.

„Моление” се определя като духовно музикално произведение за говорящ глас, солисти, смесен хор и симфоничен оркестър. Солисти в Русе ще бъдат Олга Динова, Пламен Бейков и Александър Баранов. Симфоничния оркестър и хора на Русенската опера, както и хор „Дунавски звуци” (хор-майстор на хоровете е Стелияна Димитрова-Хернани) ще бъдат дирижирани от Иван Кожухаров.

„В Името на Отца и Сина и Светия Дух” е основното посвещение на творбата. Затова и със съгласието на блаженопочившия Максим-Патриарх Български на 10 май 2003 година ораторията „Моление” бе изпълнена в чест на 50-годишнината от провъзгласяването на независимостта на Българската патриаршия пред трима патриарси – Българския, Сръбския и Александрийския и пред 15 православни делегации от цял свят. Записана е в БНР – София.

Срещайки одобрението на критиката и публиката, ораторията „Моление” излиза и на международната сцена. Русия – държавата с едни от най-силните православни традиции посреща произведението с възторг и ентусиазъм. През май 2009 година Хорът на БНР със съпровода на Ярославлския академичен губернаторски симфоничен оркестър под диригентството на Найден Тодоров изпълнява „Моление” в Голямата концертна зала на историческия град Ярославл. В рамките на Годината на България в Русия на 22-ри май ораторията в същия състав е изнесена на високата световна сцена на Зала „Чайковски” в Москва.

Със сигурност препоръчваме на нашата публика да посети и двата концерта. По-специализираната публика ще се зарадва да чуе „Коледа” на К.Илиев, ярка личност – толкова силно свързана с изграждането на музикалните традиции на Русе. Ще бъде интерпретирана високо-професионално от русенските музиканти. И всички ще изпитат интелектуална наслада в коледното си настроение. По-широкият кръг на русенската публика ще изпита духовна и патриотична радост от празничната звучност на „Моление” на Н.Андреев, която има и по-широк тематичен обхват. Тя проследява раждането на Христос, но и неговата саможертва, която дава неизмерими рефлексии върху българската национална съдба.

Можем с известна гордост и несдържана патетика да кажем, че „Коледа” на К.Илиев и „Коледа” на Д.Ненов са българският аналог на „Коледна оратория” от Бах, а „Моление” от Н.Андреев е българският аналог на „Месия” от Хендел.

Коментари

коментари от Disqus